Vznik střediska Kameničky

Po svém ročním působení v naší farnosti byl P. Antonín Krasucki odvolán na nové působiště ve Znojmě. Samostatné středisko Kameničky bylo poprvé zaregistrováno v r. 1991 v čele s Marií Vaškovou - Májou. Po prvním táboře na Lhotech ji vystřídal Josef Pešava – Náčelník.

Louka v Rejhách byla schovaná v lese, zkrátka byla moc fain, a tak vznikl nápad postavit tam skautský srub. Naše středisko dostalo od Státních lesů včelín u Škrdlovic na rozebrání. A tak jsme se rozjeli spolu se skauty z Chotěboře, kteří nám pomáhali, abychom včelín rozebrali na materiál pro zamýšlený srub. Od začátku s námi skautoval Náčelníkův traktor „eres“, kterým se to dřevo přivezlo. Protože však louku v Rejdách náhle koupili pionýři, museli jsme dřevo zatím nechat v Kameničkách u Hromádků.

Tímto naše schůzky v Rejhách skončily a byla potřeba najít nové místo. Bratr Náčelník navrhl starou salaš za Jeníkovem, kde se pořádaly místní závody motorek – byla to železná konstrukce s děravou střechou, s části pobitá prkny, se slámou uvnitř a patřila JZD Dědová.

A tak se v r. 1991 v Jeníkově pod místním kopcem Pachťákem sešli br. Josef Pešava – Náčelník ze střediska Kameničky, br. Jaroslav Jeřábek – Wabi ze střediska Střela Stěžery a br. Pavel Zikl – Šaman ze střediska Chotěboř, aby vznikla ústní dohoda (tzv. Dohoda pod Pachťákem) o vybudování kluboven ze staré salaše. Bylo plánováno, že každé středisko bude mít svoji klubovnu v jedné třetině salaše.

Protože pro skauty ze Stěžer to bylo příliš daleko, upustil br. Wabi chvíli poté od vybudován si vlastní klubovny. Stěžerské středisko nás však velmi podporovalo jak manuální pomocí, tak hlavně finančními prostředky.

Výlet do Náchoda

14. až 16. 7. 1991 jsme jeli na výlet do Náchoda, kde jsme navštívili Prachovské skály, Babiččino údolí a náchodské pevnosti.

Píseň Kameničky

Skauti ze Stěžěr nám složili píseň "Kameničky", kterou nás naučili zpívat:

1. Zpráva velká je, světem koluje,
v Kameničkách že se skautuje.
Je tu tábor náš, vždyť albion náš
radostně vždy na něj myslíváš.

R: V Kameničkách, jó to je vám lidi nádhera,
živo je tu vždy od rána až do večera.

2. Měsíc v přírodě, slunci ve vodě,
v úsměvu a v dobré pohodě.
Žijem společně a chcem skutečně
zákon vždycky plnit statečně.

3. Nikdy nesměle, vždycky vesele
ráno vyskočme z postele.
Hned uklízíme, pak se bavíme,
a tak v Kameničkách skautíme.

Brigády

V září a v říjnu jsme chodili na brigády do lesa nedaleko rybníku Krejcar, abychom si úklidem lesa vydělali na první indiánské stany.