Aktuální kronika

2020

Únor - Červen

Na konci února jsme si s dívčím oddílem připomněly tzv. Thinking Day (Den přemýšlení, nebo také Den sesterství). Tento den připadá na 22.2. a je to výročí narození zakladatele skautingu Lorda Roberta Baden-Powella a jeho ženy Olave. Oslavily jsme ho cestou kolem světa za sportem v tělocvičně hlineckého gymnázia

Na začátku března několik členů střediska navštívilo skautské vzdělávací setkání Trignis v Praze. Tato akce je zaměřená na duchovní, skautský, společenský a kulturní rozvoj účastníků. Tohle k němu říká jedna ze zúčastněných: „Na Trignis jsme se přihlásily kvůli spoustě zajímavých přednášek a workshopů, které jsme si mohly samy zvolit. Vybraly jsme si Estetickou výchovu dětí prakticky a Hudbu. Přednáška byla udělaná zajímavě formou prezentace a her. U estetické výchovy jsme dostaly spoustu skvělých tipů na hry na schůzky a na tábor. Na workshopu o hudbě jsme při pohádce Včelí medvídci například hrály hudební hry a zkoušely zpívat při kloktání. Na závěr dne na nás pak čekala skautská čajovna. Musím říct, že jsme si to užily a určitě bych to doporučila ostatním!“ 

Poté došlo k pozastavení naší činnosti v kontextu výjimečné situace u nás i ve světě. A tak jsem bohužel neuskutečnili tradiční pečení misijních koláčů, závody světlušek a vlčat, ani slavnostní oheň k poctě patrona skautů svatého Jiří. To ale neznamená, že jsme zaháleli. Byli jsme s dětmi ve spojení alespoň prostřednictvím moderních technologií. Vedoucí připravovali tábor, i když nebylo jisté, zda se vůbec uskuteční. Také jsme se vzdělávali a zavedli novou podobu seberozvojových materiálů pro děti ve skautském věku – novou skautskou stezku. V tomto „průvodci“ je množství úkolů, které pomáhají dětem v osobním rozvoji. Jedná se o oblasti, které se týkají praktických dovedností, týmové spolupráce a přátelství, okolního světa, přírody, rodiny a osoby každého jednotlivého skauta/ky. Pokud by vás zajímalo víc informací, najdete je na https://stezka.skaut.cz/co-je-stezka/. Díky pozvolnému návratu k normální činnosti se v průběhu května a června opět uskutečnily družinové schůzky a výpravy. Samozřejmě také vrcholí přípravy tábora a děti se mají na co těšit.

2019

Srpen - Prosinec

Skautský rok jsme zahájili na konci srpna střediskovou výpravou do Brna, jejíž program byl stylizovaný jako nábor nových rekrutů na námořní loď Nemesis. Cílem plavby bylo několik ostrovů, které se nachází v Brněnském moři a musí být prozkoumány (přístav Digitárium, ostrov La Kukurica – kukuřičné bludiště, souostroví Animálie – ZOO a další zajímavá místa, která velké město nabízí). 

Na začátku září jsme se sešli u klubovny v Jeníkově na společné oddílové schůzce, na kterou se mohli přijít podívat i nováčci

Během října vznikla nová družinka Benjamínků (předškoláci). Pro malé světlušky a skautky se uskutečnila oddílovka s tématem Doba ledová, kterou pro ně připravily dívky z družiny Tygřice. Děti si tu užily spoustu zábavy, ale také si zkusily, jak jednat v takové krizové situaci, jako je například, když někdo spadne ze schodů a má otřes mozku. 

Na začátku listopadu proběhl ve Skutči tradiční memoriál bratra pátera Křivského. Družiny mladších i starších členů si zde mohly ověřit svoje znalosti a dovednosti z různých oblastí – např. první pomoci, poznávání přírody, logického myšlení, orientaci v prostoru, práci s mapou a další. Světlušky z družiny Kosatek obsadily první místo, skautky z družiny Tygřice místo třetí

Na konci listopadu proběhla středisková výprava do Hlinska. Takhle ji popsala jedna z organizátorek: „Dne 22.-23. listopadu se uskutečnila skautská výprava do bazénu. Děti celou dobu zachraňovaly město jako superhrdinové před superpadouchem Lišajem. Mezitím jsme také hráli spoustu pohybových her a bylo to moc fajn. Byla jsem moc ráda, když jsem na konci výpravy viděla ty šťastné úsměvy dětí, a tím jsem věděla, že se nám to povedlo, protože děti za námi i samy chodily a říkaly, že to bylo super.“ 

Jako každý rok jsme na začátku prosince pekli perníčky. Holky si užily vykrajování i zdobení a jejich originální výtvory jsme pak použili jako občerstvení na tradiční vánoční besídce. Na ni si děti jako obvykle připravily podařené scénky. Letos jsme měli možnost zhlédnout například pohádku O koblížkovi nebo hranou básničku Polámal se mraveneček. Skautky z družiny Tygřic zajistily betlémské světlo, které pak roznášely po Jeníkově. 

Na začátku roku se děti zúčastnily Tříkrálové sbírky a pomohly svojí dobrovolnou aktivitou podpořit činnost Charity.

Leden - Tábor

Letošní zima byla pro milovníky sněhu mimořádně vydařená. 

Proto jsme si i my v lednu užívali zimní radovánky, když jsme se jako celé středisko sešli na Volákově kopci a bobovali. 

V únoru s dívčím oddílem slavíme tradiční Den přemýšlení. Letos nás navštívila vzácná návštěva – zakladatel skautingu lord Robert Baden-Powell se svojí ženou Olave. Zahráli jsme si s ním typické hry, které se hráli v jeho době. Dokonce jsme si vyzkoušeli napsat proslov, ve kterém ho dívky žádaly, aby vymyslel nějakou podobu skautingu i pro ně (skauting byl na svém začátku jen pro chlapce). 

V březnu jsme vyrazili na pyžamovou párty a podpořili tím kreativitu a hravost. 

V dubnu jsme pekli tradiční misijní koláče, které jsme pak prodávali před kostelem. Výtěžek byl věnován na pomoc potřebným v rámci papežského misijního díla. 

V květnu si každá družina vymyslela vlastní výlet. Někdo se podíval do Jihlavy do ZOO a větší holky si užily přespávačku v klubovně. Družina skautek Tygřice se také zúčastnila okresního kola Svojsíkova závodu v Heřmanově Městci. Na této akci si děti můžou vyzkoušet svoje znalosti a dovednosti z oblasti zdravovědy, poznávání přírody, spolupráce, komunikace, přežití v přírodě atd.

Konec skautského roku byl ve znamení příprav tábora, který se uskutečnil na začátku července. Přenesli jsme se do Bradavic a spolu s Harry Potterem studovali na místní škole čar a kouzel. Náš tábor je výjimečný tím, že děti během dvou týdnů bydlí v indiánských stanech tee-pee. Jsou 24 hodin v přírodě, starají se samy o sebe. Podílí se na chodu celého tábora a baví je to. Vyzkouší si spoustu věcí, které by v domácím prostředí těžko hledaly. Spolupracují ve věkově smíšených skupinách a učí se jeden od druhého. Starší pomáhají mladším. Letošní tábor se mimořádně vyvedl a my už nedočkavě vyhlížíme příležitosti nového skautského roku.

2018

Září - Prosinec

V září jsme vyrazili za krásami Vysočiny do Žďáru a jeho okolí podívat se na sochy Michala Olšiaka. Navštívili jsme sochu Koně, Hamroně, Mamlase, Českého lva a Moravské orlice. Užili si zábavu na hřišti na Piláku a nakonec ještě pozdravili Charlieho Chaplina. 

Začátek října je vždy ve znamení Drakiády. I letos přišli děti a jejich rodiče provětrat koupené nebo doma vyrobené draky na kopec Hrobku. Protože si rádi hrajeme, využili jsme během podzimu, kdy je už nevlídné počasí, prostor obecního úřadu v Jeníkově a proměnili se na chvíli v dostihové sázkaře, osadníky z Katanu nebo šerifa a bandity z našich oblíbených deskových her. Někteří členové našeho střediska také vyrazili na memoriál bratra Pátera Křivského, který tradičně pořádají skauti ze Skutče. 

Celým podzimem nás provázela pirátská hra. Hledali jsme poklad, který se každý týden přemisťoval na nové stanoviště. To jsme měli za úkol určit podle fotografie. Halloween jsme využili k překonávání strachu a užívání zábavy. Na stanovištích byly pro děti nachystané různé úkoly, při kterých vyzkoušeli svoji odvahu a spolupráci. Nakonec je čekala sladká odměna.

Na začátku prosince jsme s dívčím oddílem pekly tradiční perníčky. Děkujeme vedení obce Kameničky za poskytnutí prostor. Děti si to moc užily – vykrajování, zdobení i ochutnávání. Místní sokolovnu jsme využili k příjemnému odpoledni strávenému trénováním scének na vánoční besídku, sportovními aktivitami a nakonec k promítáním inspirativního filmu o chlapci, který se toužil stát hudebníkem navzdory nepřízni osudu. Těsně před Vánocemi pořádáme vánoční besídku, na které si děti z celého střediska zkouší svoje herecké schopnosti. Letos se velmi vydařily všechny scénky, od Šípkové Růženky až po Tři prasátka.

Duben - Tábor

V dubnu jsme si jako dívčí oddíl užily společnou party, kde jsme rozvíjely kreativitu a estetiku.

 V květnu jsme se vydali po stopách elfky Andromedy. Spolu s ní jsme poznávali přírodu a učili se vnímat, co se děje nejen všude kolem, ale i v nás samých. 

V červnu jsme díky dotaci od obce Kameničky vyrazili na střediskovou výpravu do Brna. Takhle popisuje akci jeden z účastníků: „Po celý víkend jsme měli možnost poznávat velkoměstský život ☺. Hned po příjezdu jsme se zašli podívat na svítící fontánu v centru města. Další den nás Zuzka Štorková (hlavní organizátorka výpravy) vzala na procházku po Brně a na hrad Špilberk. Po obědě nás čekala nejlepší akce – Laser game a Vida centrum. Bylo to neuvěřitelné! Zážitkům nebyl konec. V neděli před odjezdem jsme si zašli zaskákat do Jump centra. Celý víkend nás doprovázeli mafiáni – dostali jsme jejich seznam a každý den jsme jednoho vyřazovali, až nám zbyl ten poslední – správný!“ 

Na začátku prázdnin jsme naši činnost završili společným střediskovým táborem. Takhle ho popisuje jedna z účastnic: „Téma tábora na celých 14 dní bylo Pevnost Boyard. Celý tábor byl rozdělen na dvě skupiny bílí a černí, kteří po dobu tábora proti sobě soupeřili. Soutěžili jsme v hrách, kde jsme pilovali svoji zručnost, sílu, odvahu a bojovnost. Jeden z nejlepších úkolů bylo malování plakátů různými částmi těla. V každé etapové hře vyhrál jen jeden tým. Ten pak dostal část souřadnic. Na konci tábora se oba týmy spojily a daly dohromady souřadnice, které jim ukázaly cestu k pokladu. Vyzkoušeli jsme si i hru „jak dědeček měnil, až vyměnil“, zapojili jsme do ní i obyvatele okolních vesnic. Také jsme navštívili maminky v azylovém domě, kterým jsme pomohli uklidit okolí domu. Oslavili jsme i „Štědrý den“. Vše jsme si moc užili.“ 

Prosinec - Březen

Na začátku prosince dívčí oddíl pekl perníčky a těsně před Vánocemi se konala tradiční vánoční besídka plná zdařilých dětských představení, koled a pohody. 

Rok 2018 jsme zahájili zimními radovánkami. Když konečně napadl sníh, vyrazili jsme na Volákův kopec vybaveni pekáči a boby. 

V únoru se konal turnaj v deskových hrách a taky vyrábění paracord náramků. Oslavili jsme také Den zamyšlení, který slavíme na počest narozenin zakladatele skautingu Roberta Baden-Powella a jeho ženy Olave. Letos na téma „Ovlivni svět kolem sebe!“ Porovnávali jsme svoje hodnoty a jejich propojení s hodnotami skautského hnutí. Učili se svahilská slova a rozvíjeli svoji kreativitu. 

V březnu jsme pekli misijní koláče, které jsme pak prodávali v neděli před kostelem. Díky štědrosti všech přispívajících jsme vybrali přes 21.000 Kč, které jsme odeslali na účet Papežských misijních děl. Na venkovní aktivity to ještě moc není, a tak jsme využili prostor sokolovny a uspořádali zde Olympijské hry. Účastníci byli rozděleni do skupin, ve kterých si vytvořili vlajku a název a soutěžili v nejrůznějších disciplínách včetně biatlonu!

2017

Tábor - Listopad

Jako každý rok jsme se na začátku července sbalili a přestěhovali na 14 dní na tábořiště u Lhot. Celotáborová hra byla na téma Výcvik FBI. První týden uchazeči podstupovali náročný výcvik v nejrůznějších oblastech – vyplňovali psychotesty a dostávali se do psychicky náročných situací, cvičili se ve střelbě, fyzické odolnosti a vytrvalosti, učili se chemické pokusy užitečné při práci agentů, trénovali přežití v přírodě, šifrovali, malovali se maskovacími barvami, vytvářeli mezi sebou pevné vazby, aby vydrželi i během velmi náročné akce. Druhý týden dostali z ministerstva úkol vypátrat a zlikvidovat velitele IS Abú Bakra Bagdádího, který jim unesl jednoho člena tábora. Adepti byli opravdu špičkově vycvičeni, a proto se jim to povedlo. Během náročného výcviku si z chlapeckého oddílu udělal Víťa Kamarád, Páťa Černý a Martínek Pešek skautský slib a splnili zkoušku Tři bílé tesáky (8 hodin v samotě přírody, noční cesta na hřbitov a 8 km trasa podle mapy s dozorem). Ze skautů splnili Výzvu (postup) do plnění další stezky Péťa Sadílek, Tom Pavlíček, Filip Brázda, Péťa Řezníček a Romča Pešek. Ten zvládl noční výsadek, ostatní denní. Martin Sadílek a Lukáš Hitzger splnili úkoly pro Roverskou zkoušku a udělali si roverský slib (nejvyšší stupeň ve skautské „hierarchii“). Filip Brázda splnil Bobříka mlčení

Nový skautský rok jsme s dívčím oddílem zahájily oddílovou schůzkou motivovanou Králíčkem a továrnou na čokoládu. Užily jsme si spoustu legrace, poznávaly podle chuti ovoce, vytvořily reklamu na čokoládu a užily si sladkou tečku na konci. Na konci září jsme vyrazili za hraběnkou Vilemínou Auerspergovou do Slatiňan na Kočičí hrádek. Cestou z nádraží jsme plnili úkoly, které si pro nás hraběnka Vilemína připravila a na Kočičím hrádku nás čekala odměna v podobě Stezek, Nováčků pro skautky a světlušky. Jsou to knížečky, ve kterých jsou úkoly pro rozvoj dětí a ty je v průběhu roku plní a díky tomu se rozvíjejí v komunikaci, spolupráci, poznávání světa. Cestou zpátky jsme se ještě zastavili v muzeu koní na Švýcárně. 

Začátek října je spojen s tradiční Drakiádou. Přálo nám počasí i vítr. Děkujeme sponzorům Tatra Mléko, Kongregace Sester Těšitelek Božského srdce Ježíšova za podporu! V soutěži o Nejhezčího vlastnoručně vyrobeného draka vyhráli Pavlišovi, Novákovi a Pavlíčkovi a Nejlépe létal drak Černým, Vodičkovým a Mudrochovým. Děkujeme, že jste přiletěli! Jako středisko jsme se také v říjnu zúčastnili Memoriálu bratra pátera Křivského ve Skutči, který byl soutěží jednotlivých družin a družina našich kluků (Panteři) se umístila na prvním místě. 

V listopadu jsme s dívčím oddílem navštívily tělocvičnu hlineckého gymnázia a při záchraně Mauglího ze zajetí proradných opic Bandarů jsme si vyzkoušely salta, cvičení na hrazdě a na kruzích, šplhání po tyči a provazu a kotouly a stojky. 

V prosinci nás čeká pečení perníčků, Mikulášská besídka a Vánoční besídka.

Velikonoce - Červen

Během uplynulých měsíců jsme absolvovali několik střediskových a oddílových akcí. Dívčí oddíl využil kuchařských dovedností svých maminek a zapojil je do tradičního Misijního koláče. Ten se prodával v neděli po mších svatých a jeho výtěžek byl odeslán na pomoc a podporu Misijního díla. Vybralo se 17 817,- Kč. Díky vám všem, kteří chcete pomáhat i v zahraničí! Kluci si před Velikonocemi na společné schůzce upletli pomlázky. Skauti a skautky se účastnili okresního kola Svojsíkova závodu v Luži. Název závodu je odvozen od jména zakladatele českého skautingu Antonína Benjamína Svojsíka. Téma okresních závodů bylo na motivy Cimrmanovy hry Dobití severního pólu. Družina holek se umístila na 3. místě, kluci na 1., což znamenalo, že postoupili do krajského kola. Na krajském kole, které se konalo v Chrasti, měli zachraňovat svět před Blackoutem, což se jim i z 10. místa podařilo.

V květnu jsme se ještě zapojili do sbírky Český den proti rakovině. Tentokrát budou příspěvky použity na léčbu a výzkum rakoviny krku a hlavy. Společně se scházíme nejen na ulicích s kasičkami, ale i na různých soutěžích a hrách, jako byl Turnaj v piškvorkách nebo při soutěži Co na to Češi? 

V červnu už vrcholí přípravy na tábor. Konec skautského a školního roku jsme zakončili střediskovým přespáváním pod širákem na farní zahradě. Akce byla pořádaná jak pro skauty, tak pro farnost Kameničky a ostatní zájemce. Dvacet čtyři odvážných spáčů se v pátek večer sešlo na zahradě vedle fary, kde si hráli různé hry, opékali, hráli na kytaru a zpívali dlouho do noci. Ráno jsme všichni společně vyrazili na skautskou mši svatou, kde jsme na závěr oslavili svátek a 55 let kněžství pana faráře. Po mši byla připravena snídaně v obecním parku. 

Prosinec - Únor

Letošní zima nás zasypala spoustou sněhu. Museli jsme toho využít, a tak jsme v největší chumelenici vyzkoušeli sjezdové kvality Volákova kopce. Byla to velká zábava pro malé i velké. Během prosince jsme pro Kameničky a okolí přivezli Betlémské světlo. Před Štědrým dnem jsme měli tradiční vánoční besídku, na které se všechny družiny předvedly se svými dramatickými scénkami. Nechyběl zde muzikál Mrazík od světlušek, vystoupení skautů ani improvizované otočné hlediště rádců družin. 

Na začátku ledna jste nás mohli na ulicích zahlédnout s plášti, korunami a kasičkami. Tříkrálová sbírka, do které jsme se zapojili, tradičně podporuje lidi v nouzi žijící v ČR. Počítají se mezi ně lidé nemocní, s postižením, matky s dětmi v tísni, senioři a další. Většina příspěvku se využívá v dané oblasti regionu. V naší spádové oblasti se pro charitu Nové Hrady celkem vybralo 866 295,- Kč. Děkujeme Vám všem za příspěvky a koledu pro koledníky. 

V únoru jsme si připomněli narozeniny zakladatele světového skautingu Roberta Badena Powella, které i se svojí ženou Olave Baden Powellovou slavili 22.2. Kluci přitom ještě využili dobrý stavební materiál a postavili ze sněhu Powellovy podobizny a holky se společně sešly na velké oddílové schůzce. 

Na konci února si pro nás naši rodiče a kamarádi připravili Skautský candrbál. Téma bylo inspirované loňským táborem - Staré pověsti české.

2016

Září - Prosinec

Začátkem září započal nejen nový školní, ale i skautský rok. Opět se rozběhly pravidelné skautské schůzky v dívčím i chlapeckém oddílu. Vedoucí si v říjnu užili halloweenskou schůzku. Ke konci měsíce jste mohli zaznamenat davy rodin proudící na Hrobku. Tito nadšenci běželi na tradiční Drakiádu. Zúčastnilo se jí opravdu velké množství drakovodů, přestože nebylo úplně nejslunečněji. V obou kategoriích: O nejhezčího vlastnoručně vyrobeného a Nejlépe létajícího draka vyhráli pouze draci ručně vyrobení. Děkujeme sponzorům (Tatra mléko, Lom Matula, Kongregace sester Těšitelek Božského Srdce Ježíšova), díky kterým jsme mohli akci zpestřit zajímavými cenami.

V listopadu jel holčičí oddíl s dětmi do pardubického kina na film Já, kocour. 17.12. by mělo do ČR opět dorazit Betlémské světlo. Počítejte s jeho převezením i do Kameniček. Letošní motto zní: „Odvážně vytvářet mír.“

Duben - Tábor

Možná si vzpomínáte, že někteří z vás s námi v dubnu slavili svátek našeho patrona, sv. Jiří. V rámci těchto oslav konaly družiny různé akce. Několik skautů vyrazilo do Olomouce. Zde pro ně byla připravena hra, ve které se přesunuli do 50. let na setkání skautů tajené před komunisty. Místní skaut je prověřil plněním různých úkolů, zda nejsou nastražení agenti režimu (museli se rozdělit s bezdomovcem o své jídlo, hledali a dešifrovali zprávy ukryté na nádraží a uprostřed fontány a další). Odměnou pro ně byly klíče od krásné klubovny, která jim sloužila jako úkryt. Završením večera byla prohlídka historického centra z vrcholu radniční věže, kam je zavedl sám náměstek primátora (nečlen tehdejší vládnoucí strany). Další den se v bazilice Navštívení Panny Marie na Svatém Kopečku konala slavnostní skautská mše svatá s pomocným biskupem Mons. J. Hrdličkou. Po mši následovala velká hra spojená z olomouckých středisek Vládi Tylšara a Jana Boska a skautů z našeho střediska. 

Celé středisko společně oslavilo v neděli sv. Jiří skautskou mší svatou v Kameničkách. V květnu mnohým z nás žlutě rozkvetly klopy, batohy a trička měsíčky lékařskými. Ty jsme si mohli od skautů zakoupit a podpořit prevenci a výzkum léčby rakoviny prsu u žen a u mužů. U žen je tento typ rakoviny nejčastější a nejrozšířenější. Když se začal blížit konec školního roku, vrcholily i přípravy na tábor – třeba tím, že několik vedoucích absolvovalo doškolení Zdravotníka zotavovacích akcí, aby byli připraveni a schopni pomoci, kde je potřeba. Na začátku července jsme po roce konečně spočinuli na louce u Lhot. Letošní téma velké táborové hry byly Staré pověsti české. Během našeho táboření jsme zažívali, jak těžké to měl Bivoj s kancem, co dělat, abychom získali Sibylinu schopnost předvídavosti, s Ječmínkem jsme pekli maso v Setonově hrnci (tj. vykopaná díra s vařícími kameny), ošetřovali jsme raněné bojovníky, procházeli jsme s Bílou paní nočním lesem atd. Na táboře někteří plnili skautské sliby – z Ondry Černého a Martínka Peška se stala vlčata, z Káti Kašíkové světluška. Martin Sadílek a Luky Hitzger jsou téměř hotoví roveři.

 
Prosinec - Velikonoce

Ve Vídni, ve farnosti Neusimmering, se sloužila 12.12.2015 ekumenická bohoslužba při příležitosti převzetí Betlémského světla, které do České republiky dovezli brněnští skauti. Motto znělo Pokoj ve mně - pokoj s tebou. Také my jsme ho chtěli rozšířit do našich domácností, a proto se skautky rozjely a přivezly ho do Kameniček. 

Před Štědrým dnem jsme se sešli celé středisko i s příbuznými a užili si společné chvíle při zpívání koled a zhlédnutí dramatických vystoupení všech našich družin. Nový rok jsme rozjeli ve velkém stylu. Na letošním Mořském plesu jsme se nestačili divit, jak kreativní a šikovné kamarády máme. Po parketu se proháněli nejen námořníci a piráti, ale i potápěči, mořské nymfy, chobotnice, mořské hvězdice, chaluhy a jiní mořští tvorové. Byli jsme upřímně rádi, že nás navštívil i sám Poseidon. Výtěžek z tomboly se letos zaslal Chráněné dílně v Neratově. 

V lednu jsme Vás s kasičkou obcházeli a žádali o příspěvek na Charitu při Tříkrálové sbírce. Většina příspěvků zůstává v regionu, kde byly vybrány na předem stanovené záměry a zhruba desetina výtěžku je každoročně určena na pomoc rozvojových projektů v zahraničí. Děkujeme za Vaši vstřícnost a štědrost! 

Při Dni sesterství 22. 2. oslavil 6. dívčí oddíl Trojlístek narozeniny zakladatelů skautingu Roberta Baden Powella a jeho ženy Olave Baden Powellové. Při velké střediskové středověké hře jsme se přesvědčili, jak těžké to měli bezzemci, zemani, žebráci nebo biskupové.

Na Velikonoce se každý oddíl připravoval po svém - holky pekly Misijní koláče, které se před Květnou nedělí po mších svatých prodávaly, a kluci na Bílou sobotu pletli pomlázky. Na misie bylo zasláno 20 291 Kč. 

2015

Drakiáda 4. 10.

Letošní drakiáda byla ve znamení oslav. Tato tradiční akce pro veřejnost se pro velký úspěch pořádala již po desáté. 4. října by nikdo nečekal, že bude i na kopci jako je Hrobka téměř absolutní bezvětří, když předešlý den nebylo daleko k orkánu. My, pořadatelé jsme si ale mnuli ruce, protože se zdálo, že budeme mít ulehčenou práci o vyhlášení nejlépe létajících draků. Opak byl pravdou. I přes nepřízeň osudu, materiálu nebo povětrnostních podmínek se kolem půl třetí třepetalo ve vzduchu desítky draků. Louka se postupně plnila více či méně akčními rodiči s dětmi, kteří se postupně střídali při sprintech s drakem s lepším či horším výsledkem.

 

Drakiádu vyvrcholilo vyhlášení výsledků soutěže o nejhezčího vlastnoručně vyrobeného draka: 

1.místo Holky Vodičkovi

2.místo Štverákovi

3.místo Eliška Mudrochová

 

a o nejlépe létajícího:

 

1.místo Kosařovi

2.místo Péťa Sadílek

3.místo Ládík Hromádko

 

Na závěr si všichni mohli ochutnat pěkné a dobré dorty a odnést heliové balonky. Nejen ty, ale i krásné praktické ceny (reflexní vesty se skautským motivem, hrneček, kapsa na kolo, desková hra nebo nůž rybička) jsme mohli pořídit díky štědrým sponzorům - Obec Jeníkov, Tatra Mléko, Lom Matula a Kongregace sester Těšitelek Božského Srdce Ježíšova , kterým tímto velmi děkujeme.

 
 

Bobování 31.1. 

V sobotu 31.1. se početná skupina odvážných polárníků vydala pokořit Volákův kopec. Všichni přišli řádně vybavení bobami, sáňkami, pekáči, případně volnou kombinací těchto artefaktů. Počasí nám zpočátku velmi přálo, později se sice mírně zkazilo, ale to nás nemohlo odradit od maximálního užívání si sněhu. Někteří fajnšmekři z našich řad si dokonce zařídili adrenalinový zážitek ve formě skokánku. Poté, co jsme se dostatečně vyřádili, udělali jsme si akční skupinové foto. Na úplný závěr jsme se odvděčili vedení akce zkoulováním a vyválením ve sněhu :) Všem, co sebrali odvahu, překonali lenost a vydali se s námi vstříc novým zážitkům, děkujeme! Bobování zdar!

2014

Betlémské světlo 20.12.

Malý plamínek z Betléma převzali letos brněnští skauti ve Vídni a v sobotu 20. prosince ho skauti přepravovali nazkrz naší vlastí. Doputovalo i k nám do Kameniček. Každý si jej mohl odnést do svých příbytků z kostela v Kameničkách a z kapličky v Jeníkově. Jelikož Betlémské světýlko není světlem věčným a zhasnou může kdykoliv, rozvezli jsme ho i po některých rodinách v Jeníkově, Kameničkách, Filipově a Ovčíně. Kéž do všech domovů přinese radost, naději a pokoj.

 

Drakiáda 12.10.

Za 10minut dvě už stálo teepko na kopci Hrobka a davy rodičů, prarodičů a dětí se po nedělních obědech hrnuly nahoru, aby zabrali co nejlepší místo pro svého draka. V letošní Drakiádě jste mohli soutěžit ve dvou kategoriích – Nejhezčí vlastnoručně vyrobený a nejlépe létající drak. I když to zezačátku vypadalo, že vítr bude muset být vyvolán leda kvalitním šamanským tance, o půl třetí už vlála většina draků. Na nostalgický pohled z Ladových knížek se přicházeli dívat kolemjdoucí i jedoucí. Soutěž vyvrcholila v předávání praktických skautských cen.

Nejhezčí vlastnoručně vyrobený drak:

1. místo – rodina Pavlíčkova

2. místo – Péťa Sadílek

3. místo – Eliška Mudrochová

Nejlépe létající drak:

1.       místo – Barunka Krejčí

2.       místo – Jindra a Mareček Sádovští

3.       místo – rodina Balkova

Na místě jsme také mohli ochutnat občerstvení, které pro nás bylo připraveno (a bylo výborné!) nebo si koupit výrobky na podporu naší adoptovanou zambijskou holčičky Peggy. Moc děkujeme všem sponzorům (Lom Matula, Tatra mléko i Obec Jeníkov) za podporu! I díky vám se akce opravdu vydařila. Po vyhlášení už se všichni kvapem ubírali domů, aby neprošvihli zahájení Velké Pardubické.

 

Puťák skautů a skautek 4.-5.10.

Krásné slunečně zamlžené prvoříjnové-sobotní ráno nás ještě více natěšilo na putování, které jsme měli v nadcházejícím víkendu absolvovat. Vyrazili jsme z Kameniček kolem 9hodiny a řidičům míjejících aut div nevypadly oči z našeho podivného útvaru. Nebylo nás moc, ale málo také ne.

Cestou do  Vortovského vrchu jsme zahájili první hodinovou etapou, která nesla název Etapa vzájemné pomoci. Během ní jsme nesli po celou hodinu batoh našemu kamarádovi. Cestou následovalo ještě mnoho etap jako např. Etapa galance, oběda, ticha, mužské a ženské štědrosti, nových jmen a další. Měli jsme štěstí, protože Etapa tmy vyšla na výstup jednoho z vrcholů Žďárských Vrchů- Tisůvka (800,3 m). Myslím, že málo z vás může říci, že vyšel k Tisůvce poslepu.

Z Tisůvky, kde nás překvapila cyklistická kolonie, jsme se stočili k červené značce a té jsme se drželi až na další vrchol Žákova Hora (809,8 m). Zde nám bylo objasněno, proč kopec nese zrovna toto jméno a pokračovali jsme k lovecké chatě Eleonorka.

Naše záda a nohy už se začaly ozývat a tak jsme uvítali spaní uvnitř chaty, kde v blízkosti stála prostorná kadibudka a osvěžující studánku. Kluci připravili dřevo na oheň a holky uvařili večeři. Nezapomněli jsme udělat pořádnou atmosféru svíčkami a hořícím krbem.

Po večeři jsme si kvapem vzali šátky a spěchali za vedoucí, která nás vedla neznámo kam. Na místě u asi kilometr vzdálené Stříbrné studánky jsme si se zavázanýma očima poslechli, jak to bylo s Velkopátečním pokladem ve studánce a část pokladu jsme také každý získal. Na to co jsme získali se, ale musíte zeptat účastníků puťáku. Po slepém příchodu na chatu jsme konečně využili naši zbytečnou věc, kterou jsme si měli na puťák dotáhnout.

Ráno po snídani jsme uklidili chatu, oblékli se do nedělního a vyrazili na mši do nedalekého Herálce. Na mši jsme se opravdu snažili poslouchat, ale únava a zima šly proti nám. Proto už ke konci každý z nás snil o nějakém pěkném kopečku, abychom se zahřáli. Domu jsme dorazili v neděli kolem 14h unavení ale šťastní.

 

Okresní setkání vlčat a světlušek 13.9.

13.9 se světlušky a vlčata zúčastnili akce setkání světlušek a vlčat, která se konala v Šiškovicích. Nejdříve jsme jeli vlakem do Chrudimi. Zde jsme ještě měli chvilku času, kterou jsme využili k hraní her. Pak jsme nasedli na autobus, který nás zavezl do Licibořic. Z této vesnice jsme se pešky vydali do skautské klubovny u Šiškovic. Když jsme dorazili na místo, všichni jsme se uvítali a na zahájení jsme utvořili kruh a všechny skupinky zakřičely svůj pokřik. Pak mohl začít dopolední program. Jednotlivé družinky se rozmístili po stanovištích, kde si připravily své předem připravené aktivity. Rozdělilo se to na 2 etapy. V 1. etapě jedna část družin byla na svých stanovištích a své hry představovala té druhé polovině. Po chvíli se role obrátily. Po skončení dopoledního programu následovala pauza, ve které jsme si mohli opéct buřta. Pak následoval odpolední program. Hrála se velká bojová hra. Byla na téma rychlé Šípy. Všichni byli rozděleni do 2 skupin - Rychlé Šípy a Vonty. Každá skupina si na své území musela rozmístit znaky. Každý hráč měl za kalhotami zastrčený provázek, který představoval jeho život. Cílem hry bylo proniknout na nepřátelské území, zjistil, kde se ukrývají znaky a namalovat je na papír. Museli si ale dávat pozor na svůj život, protože když jim někdo vytáhl provázek, hráč ztratil život a musel se jít oživit. Ve hře se také pohyboval Široko. Děti ho mohly honit, když ho chytili, tak jim musel odevzdat lístek. Po skončení hry jsme se všichni sešli u slavnostního ohně a zde se vyhodnotily výsledky hry a každý mohl říct svůj názor na hru. Také jsme zpívali s kytarou. Po ukončení jsme se vydali zpátky do Licibořic, kde na nás čekali rodiče a odvezli nás domů.

 

Úvodní oddílovky  6. a 7. oddílu 6.9.

Informace o úvodní schůzce 6. oddílu si můžete přečíst na: https://trojlistek.webnode.cz/news/uvodni-oddilovka-aneb-hleda-se-nemo1/
 
 

Skautský tábor 7. 7. - 19.7.

Skautský rok jsme již tradičně zakončili na společném táboře nad Lhotami. Do tee-pek se nás letos na 13 dní nastěhovalo celkem 46. Po zvelebení našich obydlí a tábořiště se nad táborem ozvaly rány a velký křik. Zjistili jsme, že se porouchal stroj času a naší snahou bylo, najít všechny jeho součásti a seřadit dějiny opět správně za sebou.

Prošli jsme obdobím pravěku, kde bylo nutné vydat se na lov mamuta, abychom měli co jíst. Ve starověkém Egyptě pro nás byla důležitá výroba papyru. Dále jsme navštívili antický Řím, středověk, ve kterém jsme si vyzkoušeli, jak zdatní jsme rytíři. Následovalo objevení Ameriky na vlastnoručně vyrobeném voru.

V období renesance jsme obdivovali výtvarné (land artové) umění světlušek a vlčat. Skauti a skautky si připravili novodobé pojetí Shakespearova díla Romeo a Julie. Tvrdé probuzení zahájilo éru otroctví. Z afrického otročího tržiště jsme se dopravili na americké plantáže, kde otroci i po práci měli dostatek sil se proti otrokářům vzbouřit a vyhlásit rovnoprávnost. Čekalo nás i období II. světové války a 11. září 2001, kde jsme vyzkoušeli naše zdravotnické dovednosti. Ke konci tábora nám byla ohlášena blížící se apokalypsa. Všichni jsme se rozloučili a čekali ve svých úkrytech, co přijde dál. Radost z přežití po tsunami jsme velkolepě oslavili. Následující den se psal rok 2014 a my se ocitli na fotbalovém mistrovství světa.

Během tábora jsme navštívili výstavu knihy a Zelenou horu ve Žďáru nad Sázavou. Změřili jsme síly dětí i vedoucích při běhu táborového maratonu, vyráběli jsme kofoláčky a jiné výrobky, plnili skautské stezky, ti odvážnější i různé skautské výzvy a užili si dva táborové ohně.

Přestože nás čekal průchod dějinami, tak stovky let utekly velmi rychle a tábor dospěl ke svému konci. Ovšem další skautské dějiny našeho střediska začneme psát už od 6. září na všech družinových schůzkách a výpravách.

 

Krajské závody světlušek a vlčat 7.6. - 9.6.

Krajské kolo závodů světlušek a vlčat se konalo v prvním červnovém víkendu v Semíně u Přelouče. Světlušky ze družiny Berušek a Opiček zde závodily jako jedna společná družina a vybojovaly krásné 5. místo. Vlčata se umístila na 8. místě. Kromě závodění měly děti možnost setkat se s ostatními skautskými bratříčky a sestřičkami, zahrát si společně doprovodné hry a vykoupat se v místním rybníce:-)

 

Okresní závody světlušek a vlčat 25.5.

Jarní měsíce byly pro naše skautské středisko zejména ve znamení závodů. Světlušky a vlčata měli příležitost porovnat své znalosti a dovednosti s ostatními skautskými družinami z okresu Chrudim a Pardubického kraje. Okresní kolo závodů probíhalo na závodišti v Pardubicích. Všichni účastníci se pomyslně přesunuli do roku 2042 na vesmírnou loď Archa, se kterou se vydali objevovat novou planetu. Cestou je čekaly mnohé disciplíny v podobě zdravovědy, logického myšlení, poznávání přírodnin, řešení dopravních situací a mnohé další. Za naše skautské středisko závodily dvě družiny světlušek Berušky a Opičky, které obsadily 1. a 2. místo a jedna družina vlčat oceněná také 1. místem. Těmito výbornými výsledky si všechny naše družiny zajistili postup do krajského kola.

 

Misijní koláč 5.4.

 

Výprava do bazénu 1.-2.3.

Tradiční výprava do bazénu a hlinecké skautské klubovny byla tentokrát motivována příběhem 20 000 mil pod mořem. Kapitán Nemo nás všechny zajal ve své ponorce, ze které nebylo úniku. Plněním úkolů během dne se nám nakonec podařilo sehnat správné klíče, z ponorky uprchnout a dostat se zpět na pevnou zem. Večer nechyběli naše oblíbené hry jako Pepíčku pípni, Romeo a Julie a další. V neděli ráno nás čekala mše svatá a poté už jen odjezd domů.

 

Výprava do Jihlavy 8.2.

Ráno jsme se dopravili autobusem na hlinecké nádraží, odkud jsme dále cestovali vlakem do Jihlavy s přestupem v Havlíčkově Brodě. Na nádraží už na nás čekala naše kamarádka, která nám dělala průvodkyni. Naše první kroky v krajském městě Vysočiny směřovaly do lezeckého centra. Po instruktáži jsme se pustili do lezení, nejdříve na lehčích, později po trasách s větší obtížností. Na konci desetimetrové stěny měli skauti připravenou odměnu v podobě dalšího dílu skautské stezky. Po obědě, opékaných špekáčcích, jsme se vydali na prohlídku jihlavského pivovaru. Zakončením celé výpravy byla návštěva Laser game.

 

Tříkrálová sbírka 4. 1.

Při Tříkrálové sbírce pod záštitou Charity ČR koledníci v Kameničkách vykoledovali 18 820 Kč, na Filipově 3 870 Kč a v Ovčíně 3 290 Kč. Nejen my, ale i Charita děkuje všem koledníků, jejich doprovodům a vám všem, kteří jste do kasičky přispěli.